Series: Pro ; Supported resolutions: max. 16 Mpx ; Supported hard drives: 4 x 10 TB SATA ; Video outputs: 1 pcs HDMI 4K, 1 pcs VGA ; Audio inputs / outputs: 1 / 1 ; Image compression method: S+265 / S+264 ; Alarm inputs / outputs: 16 / 4 ;
| Supported standards: | IP |
| Series: | Pro |
| Number of supported channels: | 40 |
| Supported resolutions: | max. 16 Mpx |
| AI powered by recorder: | ![]() |
| AI powered by cameras: | |
| Mobile phones support: | Port no.: 3000 or access by a cloud (P2P) |
| Access from PC: | 80, 443, 3000, 3001, 3002, 23002 ports |
| Supported hard drives: | |
| Video outputs: | |
| Bitrate: | 400 Mbps |
| Audio inputs / outputs: | 1 / 1 |
| Image compression method: | S+265 / H.265 / S+264 / H.264 |
| External storage devices backup: | Backup to USB drive (pendrive, external drive) |
| Network interface: | 2 x RJ-45 - 10 / 100 / 1000 Mbps |
| ONVIF: | ![]() |
| Default IP address: | 192.168.1.3 |
| Default admin user / password: | admin / - The administrator password should be set at the first start |
| USB: | |
| Alarm inputs / outputs: | 16 / 4 |
| Switch POE: | ![]() |
| Power supply: | 12 V DC / 5 A |
| Power consumption: | < 15 W (without HDD) |
| Operation temp: | -10 °C ... 55 °C |
| Weight: | 3.3 kg |
| Dimensions: | 440 x 351 x 75 mm |
| Supported languages: | Polish, English, Albanian, Arabic, Chinese Traditional, Chinese Simplified, French, Spanish, Korean, Dutch, Hebrew, Portuguese, German, Russian, Thai, Turkish, Ukrainian, Vietnamese, Italian |
| NDAA Certificate: | ![]() |
| Manufacturer / Brand: | TIANDY |
| Guarantee: | 3 years |