Drive type: External ; Supported disc types: CD± R, CD± RW, CD-ROM, DVD± R, DVD± RW, DVD-RAM, VCD, SVCD ; Write transfer rate: 8x - DVD, 24x - CD ; Read speed: 8x - DVD, 24x - CD ; Connectors: 1 x USB 3.0, A plug - 5 Gbps, 1 x USB 2.0, A plug - 480 Mbps, 1 x USB-C - 480 Mbps ; Length of the cable: 30 cm ;
| OPTICAL DRIVE: | |
| Drive type: | External |
| Supported disc types: | CD± R, CD± RW, CD-ROM, DVD± R, DVD± RW, DVD-RAM, VCD, SVCD |
| Write transfer rate: | |
| Read speed: | |
| HUB USB: | |
| Connectors: | |
| Baud rates: | 5 Gb/s |
| GENERAL DATA: | |
| Main features: | |
| Power supply: | |
| Color: | Black |
| Weight: | 0.33 kg |
| Dimensions: | 143 x 155 x 17 mm |
| Length of the cable: | 30 cm |
| Manufacturer / Brand: | UNITEK |
| Guarantee: | 2 years |