Inputs: Mini DisplayPort connector. ; Outputs: HDMI connector. ; Supported resolutions: - 4K UHD ; Length of the cable: 2 m ; Main features: Gold-plated connector prevents the oxidation of contacts ;
| Inputs: | Mini DisplayPort connector. |
| Outputs: | HDMI connector. |
| Supported resolutions: | 3840 x 2160 P - 4K UHD, 30 Hz |
| HDMI standard: | 1.4 |
| Audio support: | 8 Channels |
| Length of the cable: | 2 m |
| Main features: | |
| Power supply: | from HDMI port |
| Weight: | 0.08 kg |
| Dimensions: | 27 x 12 x 10 mm - Mini DisplayPort connector. 55 x 22 x 12 mm - HDMI socket |
| Manufacturer / Brand: | UNITEK |
| Guarantee: | 2 years |