Frequency range: 2.4 GHz, 5 GHz ; Antenna type: 4 x Omnidirectional antenna ; Standards: IEEE 802.11n/b/g @ 2.4 GHz IEEE 802.11ax/ac/n/a @ 5 GHz ; Baud rates: 300 Mbps + 1201 Mbps ;
| Frequency range: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Antenna type: | 4 x Omnidirectional antenna |
| Standards: | IEEE 802.11n/b/g @ 2.4 GHz IEEE 802.11ax/ac/n/a @ 5 GHz |
| Baud rates: | 300 Mbps + 1201 Mbps |
| LAN ports: | 1 x 10/100/1000 Mbps - Uplink 3 x 10/100/1000 Mbps - LAN |
| LED indicators: | Power, 2.4 GHz WLAN, 5 GHz WLAN, INTERNET, LAN |
| Receiver sensitivity: | 2.4 GHz : |
| DDNS: | |
| DHCP server: | ![]() |
| Firmware update: | ![]() |
| Protections: | |
| Management interface: | Web browser, TP-LINK Tether |
| Transmitter power: | < 20 dBm @ 2.4 GHz < 23 dBm @ 5 GHz |
| Main features: | |
| Power supply: | 12 V DC / 1 A (power adapter included) |
| Operation temp: | 0 °C ... 40 °C |
| Permissible relative humidity: | 10 % ... 90 % (non-condensing) |
| Weight: | 0.28 kg |
| Dimensions: | 215 x 117 x 32 mm |
| Manufacturer / Brand: | TP-LINK |
| Guarantee: | 2 years |