It can be used to increase maximal load of controller transistor output line and for galvanic isolation between output line and load point; Number of relay outputs: 1 ; Power supply: 12 V DC ; Relay maximal load: 6 A (max), 30 V DC / 250 V AC (max) ; Output: 1 x NO/NC ;
| Number of relay outputs: | 1 |
| Power supply: | 12 V DC |
| Current consumption: | 14.2 mA @ 12 V DC |
| Relay maximal load: | 6 A (max), 30 V DC / 250 V AC (max) |
| Contact type: | AgSnO2 |
| Output: | 1 x NO/NC |
| Main features: | |
| Operation temp: | -40 °C ... 80 °C |
| Weight: | 0.005 kg |
| Dimensions: | 28 x 15 x 5 mm |
| Guarantee: | 2 years |