Device allows to send High Definition signal to the TV-Set receiver equipped with HDMI connector via UTP Cat. 5E / 6 / 7 cable; Maximal transmission range: 150 m - UTP cat. 6 ; Supported HDMI standard: 1.4 ; HDCP: 1.4 ; Main features: Support KVM function, Operates in configuration Point-to-Point and Point-to-Multipoint ;
| Transmitter: | |
| Inputs: | |
| Outputs: | |
| Receiver: | |
| Inputs: | |
| Outputs: | |
| Supported HDMI resolutions: | max. 1920 x 1200 px @ 60 Hz / 1920 x 1080 px @ 60 Hz |
| Maximal transmission range: | 150 m - UTP cat. 6 |
| Supported audio formats: | LPCM 2.0 support |
| Supported HDMI standard: | 1.4 |
| HDCP: | 1.4 |
| Main features: | |
| Power supply: | |
| Power consumption: | |
| Operation temp: | -20 °C ... 60 °C |
| Permissible relative humidity: | 0 % ... 90 % (non-condensing) |
| Weight: | |
| Dimensions: | 110 x 90 x 26 mm - Transmitter or receiver dimensions |
| Guarantee: | 2 years |