Number of inputs: 1 ; Number of outputs: 8 ; Attenuation: max. 10.5 dB ;
| Connector type: | SC/APC simplex |
| Construction: | single-mode |
| Fiber optic type: | G.657A1 |
| Number of inputs: | 1 |
| Number of outputs: | 8 |
| Attenuation: | max. 10.5 dB |
| Bandwidth: | 1260 ... 1650 nm |
| Housing type: | Plastic, BOX |
| Dimensions: | 160 x 130 x 18 mm |
| Weight: | 0.144 kg |
| Manufacturer / Brand: | SIGNAL PRO |
| Guarantee: | 2 years |