Optical splitter SO-1/4-SC/APC-SIG is used for splitting optical signal into 4 tracks in fiber optic installations, including TV distribution systems based on SIGNAL PRO devices. It uses SC/APC connectors and a BOX type housing, facilitating installation in typical TV cabinets without the need for switches and additional adapters. The splitter operates in the 1260-1650 nm band, and the maximum attenuation is 7.4 dB.;
| Connector type: | SC/APC simplex |
| Construction: | single-mode |
| Fiber optic type: | G.657A1 |
| Number of inputs: | 1 |
| Number of outputs: | 4 |
| Attenuation: | max. 7.4 dB |
| Bandwidth: | 1260 ... 1650 nm |
| Housing type: | Plastic, BOX |
| Dimensions: | 140 x 130 x 18 mm |
| Weight: | 0.144 kg |
| Manufacturer / Brand: | SIGNAL PRO |
| Guarantee: | 2 years |