Application: Device location using GPS, Reading and transmitting information to the user from the inputs of the module, additional sensors with 1-wire interface, controlling devices using the outputs of the module ; Measuring accuracy: < 3 m CEP ;
| Application: | Device location using GPS, Reading and transmitting information to the user from the inputs of the module, additional sensors with 1-wire interface, controlling devices using the outputs of the module |
| Working frequency band: | 800 MHz / 900 MHz / 1800 MHz / 2100 MHz / 2600 MHz |
| Microphone: | ![]() |
| Operation modes: | Fully customizable updates to vehicle location and status data based on user preference - based on time, distance traveled, change in speed, change in direction, accelerometer data, 1-wire interface data Possibility to use pre-programmed notification scenarios: eco-driving monitoring, speeding alert, fuel consumption estimation (GNSS), DOUT output control by phone call, excessive idling detection, remote vehicle lock (immobilizer), iButton driver identification, device disconnection alert, vehicle towing detection, collision detection, automatic geo-fence, manual geo-fence, trip recording, weight signal detection |
| The SIM cards support: | micro SIM / eSIM |
| Receiver sensitivity: | -165 dBm |
| Measuring accuracy: | < 3 m CEP |
| Main features: | |
| Power supply: | 10 ... 30 V DC |
| Dimensions: | 65 x 56 x 20.6 mm |
| Weight: | 0.055 kg |
| NDAA Certificate: | ![]() |
| Manufacturer / Brand: | Teltonika |
| Guarantee: | 2 years |