Sensor: 1/1.8 " Progressive Scan CMOS ; Resolution: 3840 x 2160, 2560 x 1440, 1920 x 1080 ; View angle: 50.8 ° ... 2.6 ° ; Optical zoom: x 25 ; Range of IR illumination: 200 m ; Rotation speed (manual control): 0.1 °/s ... 160 °/s (horizontal) 0.1 °/s ... 120 °/s (vertical) ; Image compression method: H.265+ ; Alarm inputs / outputs: 2 / 1 ; Audio: Bi-directional audio streaming support ; Memory card slot: Micro SD card support up to 256GB ; Power supply: Hi-PoE, 24 V AC ;
| Standard: | IP |
| Sensor: | 1/1.8 " Progressive Scan CMOS |
| Matrix size: | 8 Mpx |
| Resolution: | 3840 x 2160 - 8 Mpx, 4K UHD , 2560 x 1440 - 1440p QHD , 1920 x 1080 - 1080p 1280 x 960 - 1.3 Mpx 1280 x 720 - 720p |
| Lens: | 5.9 ... 147.5 mm |
| View angle: | 50.8 ° ... 2.6 ° |
| Optical zoom: | x 25 |
| Digital zoom: | x 16 |
| Range of IR illumination: | 200 m |
| Video output: | ![]() |
| Preset rotation speed: | |
| Rotation speed (manual control): | 0.1 °/s ... 160 °/s (horizontal) 0.1 °/s ... 120 °/s (vertical) |
| Horizontal rotation range: | 360 ° - continuous |
| Vertical rotation range: | -15 ° ... 90 ° |
| RS-485 interface: | ![]() |
| Number of presets: | 300 |
| Horizontal scan: | ![]() |
| Route settings: | 4 |
| Image compression method: | H.265+ / H.265 / H.264+ / H.264 / MJPEG |
| Alarm inputs / outputs: | 2 / 1 |
| Audio: | |
| Main stream frame rate: | 25 fps @ 8 Mpx |
| Network interface: | 10/100 Mb/s (RJ-45) |
| WEB Server: | Built-in |
| Max. number of on-line users: | 20 |
| ONVIF: | ![]() |
| Memory card slot: | Micro SD card support up to 256GB |
| Mobile phones support: | Port no.: 8000 or access by a cloud (P2P) |
| Default admin user / password: | admin / - The administrator password should be set at the first start |
| Default IP address: | 192.168.1.64 |
| Web browser access ports: | 80 |
| PC client access ports: | Port no.: 8000 or access by a cloud (P2P) - iVMS-4200 application |
| Mobile client access ports: | 8000 |
| ONVIF port: | 80 |
| RTSP URL: | |
| Main features: | |
| Intelligent Image Analysis: | |
| Power supply: | |
| Power consumption: | ≤ 42 W |
| Housing: | Speed Dome, Metal |
| Color: | White |
| Operation temp: | -30 °C ... 65 °C |
| "Index of Protection": | IP66 |
| Vandal-proof: | IK10 |
| Weight: | 6.1 kg (with bracket) |
| Dimensions: | |
| Supported languages: | Polish, English, Bulgarian, Croatian, Czech, Danish, Estonian, Finnish, French, Greek, Spanish, Dutch, German, Norwegian, Portuguese, Russian, Romanian, Serbian, Slovak, Slovenian, Swedish, Turkish, Hungarian, Vietnamese, Italian |
| Manufacturer / Brand: | Hikvision |
| SAP Code: | 327002255 |
| Guarantee: | 3 years |